Latinsko poimenovanje: Rosmarinus officinalis L.
Kemotip: 1,8 cineol
Miti in folklora
Pogosto je izvor imena rosmarinus napačno preveden v »morsko rožo«. Bolj pravilen latinski prevod rōs marīnus, rōsmarīnum bi se glasil rōs-rosa marīnus-morska, torej: morska rosa.
Preberi več
Vas zanima kako nastanejo hidrolati in eterična olja? Kako pravzaprav poteka celoten proces pridobivanja hidrolatov in eteričnih olj – od gojenja ali nabiranja rastline do prvih kapljic ter kaj je pri tem pomembno? Kako bi se tega lotili sami? In kako to delajo pri Histrii Botanica, kjer pridobivajo 8 različnih vrst?
Nič lažjega.
Sedaj vsak dan na domačiji Histria Botanica na Kortini poteka proces destilacije zelišč. Poleg samega ogleda pa pri Histrii Botanica tudi rade volje delijo svoje znanje in izkušnje ter povemo kakšno zanimivo zgodbico.
-
-
Melisa, naša najljubša
-
-
Otvoritev sezone 2016 z destilacijo melise
-
-
Polnjenje prvih kotlov s svežo meliso
-
-
Enkraten dogodek – na novi posesti prva destilacija melise
-
-
Klik klik in pokrov destilatorja se zapre, destilacija pa začne
-
-
Skupaj z ano Ličina
-
-
Budno spremljanje vsake kapljice
-
-
Prvi prototipni destilator
-
-
Vedno odprti za pogovor in deljenje znanja
Pa tudi lačni ali žejni ne boste šli domov!
Pokličite na 041 858 ali pa kar pridite k nam, Krkavče 135A, Šmarje. Nekdo je vedno doma.
Tako se vse hitro in prehitro odvija, da šele sedaj uspem napisati par vrstic – o naši največji novosti. Saj kar ne morem verjeti, da se je sploh ponudila taka priložnost … da so se nam sanje približale najbližje, kot so le lahko.
Preberi več
MELISA
Običajno ime: melisa.
Latinsko poimenovanje: Melissa officinalis L.
Domovina izvora: Balkan, Sredozemlje.
Miti in folklora
Ime rastline melisa izvira iz stare grške besede med/čebela. V grški mitologiji je bila Melissa gorska vila, ki je mladega Zeusa skrivala pred njegovim zlobnim očetom Cronosom in ga hranila s čebeljim medom. Iz jeze jo je Cronos spremenil v črva, na srečo pa je Zeus takrat že vladal Olimpu in Melisso iz črva spremenil v prelepo čebelo.
Oče sodobne toksikologije, priznani švicarski zdravnik, filozof, botanik, Paracelsus (Philippus von Hohenheim) je meliso poimenoval kar »eliksir življenja«. Nedvomno zaradi njenih lastnosti pomirjanja srca in duše.
Preberi več
SMILJ
Običajno ime: laški smilj.
Latisko poimenovanje: Helichrysum italicum.
Domovina izvora: Sredozemlje.
Miti in folklora
Ime Helichrysum izvira iz grških besed »helios« and »chryos«, zlato sonce, že on pradavnine pa je povezan z brezčasnostjo in neminljivostjo. Stari Grki so zaradi tega z njim okraševali templje, ki so bili namenjeni bogovom. Poimenovali so ga »amarantos«, »nikoli ne ovene« ali »večno mlad«, saj so očitno dobro poznali predvsem njegovo lastnost ohranjanja mlade kože. V nekaterih jezikih še danes v svojem imenu ohranja nesmrtnost; »immortelle« v francoščini, »everlasting« v angleščini …. Preberi več
Snega nam ni treba kidati 🙂 Okopavanje, pletje in druga dela na polju so v fazi mirovanja. A vseeno vsak dan nekaj delamo. Ker prodajamo lastne izdelke in ker smo to decembra pravzaprav komaj dobro začeli, je vse usmerjeno v ta delček kmetovanja. Širjenje prodajne mreže, poslušanje kupcev, izobraževanje prodajalk, pospeševanje prodaje, prenova spletnih strani in ponudba preko spleta, urejanje operativnega dela poslovanja, pakiranje … ter snovanje novih idej za prihajajočo sezono. Preberi več
Danes, četrtek 3. december 2015, je za nas zelo poseben dan, prelomen dan. Na novinarski konferenci smo se namreč javnosti predstavili, kaj in kako delamo, kaj so naši rezultati, ki so sedaj vidni in dostopni tudi kupcem. V čast nam je bilo, da sta se nam pridružila doc. dr. Nina Kočevar Glavač in doc. dr. Damjan Janeš, s Fakultete za farmacijo, urednika najnovejše knjige Sodobna kozmetika, sestavine naravnega izvora. Iskreno se zahvaljujemo za njuno aktivno sodelovanje in podporo našemu delu in izdelkom. Predvsem pa tudi za strokovne in izčrpne odgovore vedoželjnim novinarkam. Preberi več
Ker želimo z vami deliti to široko paleto možnosti uporabe hidrolatov, smo se povezali s priznano slovensko aromaterapevtko Ano Ličino, soustanoviteljico Šole Aromaterapija.
Izvedli smo prvo iz niza srečanj na temo uporabe hidrolatov v vsakdanjem življenju in tako bo odslej vsak drugi torek v mesecu ob 17. uri v klubskem salonu Maxi. Preberi več
Sivka, lavanda, lavandin …, saj človek že ne ve več, kaj je kaj. Vse se meče v isti koš in potem še fino pomeša.To leto še prav posebno sledim objavam povezanim s to ljubko in dišečo rastlino in odločila sem se, da napišem tako, kot jaz vidim in sprejemam sivko.
Povsod po svetu se uporablja imeni lavanda in lavandin (hibridna lavanda) ter že vedno bolj pogosto tudi podvrsto (npr. English, Munstead, Grosso …). Kaj ni zanimivo, da ji ravno v Sloveniji rečemo – sivka? Hmmm, … in zakaj ravno “sivka”, če pa je tako vijolična – spomnimo se vseh objavljenih slik nasadov iz Slovenije ali Francije.
Moja razlaga:
Preberi več
Sedaj so končno prišli dnevi, ko smo več v naravi in ko vse okoli nas že diši. Nekatera zelišča in dišavnice so nam še posebej ljube, njihove učinkovine nam ustrezajo in pripomorejo k boljšemu počutju. Tako si kupite njihova eterična olja ali hidrolate, da vas njihov vonj spremlja še čez celo leto. Včasih ste sentimentalni in želite, da so zelišča še posebej vaša, nabrana z vašimi rokami. Spet drugič ste pridelali nekaj preveč ali pa bi preprosto namesto sušenja poskusili z destilacijo vaših zelišč.
Tako vam, poleg ponudbe lastnih izdelkov HISTRIA BOTANICA, ponujamo, da vaša zelišča ali dišavnice za vas destiliramo ali odkupimo. Preberi več